В настоящия момент паркирането е действително голям проблем на управниците, особено в големите градове. Най-безобразно и безотговорно се паркират коли, че и камиони, по озеленените площи на паркове и градини, по тротоарите , по уличните платна и къде ли не. Дори и в чужд двор. Проблемът е наболял, но не е от днес. Вероятно си спомняте през изминалите години - какви грандиозни и нереалистични планове се крояха за подземни и многоетажни гаражи, които щяха да се изграждат в София и не само в столицата. „Стратезите“ чертаеха примамливи и уж сериозни програми, от което нищо не излезе. За облекчаване на движението в центъра на София се замисляше в края на трамвайните и автобусни линии да се изградят големи, многоетажни гаражи, така че идващите хора от провинцията да оставят колите си в тях и да се предвижат към центъра с обществения превоз. 
Ако тези идеи бяха реализирани, то столицата ни днес щеше да има съвсем различен вид. Друга идея беше да се изградят подземни гаражи под училищните дворове и площадите, но преди да се реализират те отпаднаха. Имаше и други рационални решения, но не бяха извършени и ситуацията заби на едно място. Всъщност, ситуацията си остана една и съща, но трафика се увеличава всяка година.
Ще обсъдим идеята за паркинг, като вземем под внимание факти, като законови изисквания, цена, сигурност, и пазар. След като прочетете статията, вие ще имате представа струва ли си идеята.
Законови изисквания За да е всичко наред с нашият проект, трябва да обърнем внимание на закона. Да видим какво казва за паркингите, относно документация и изисквания.
За Площ Съгласно чл. 56 от Наредба № 7/2003 г. - 2005 г., необходимите площадки за паркиране и/или гариране се определят, съгласно следните необходими площи по нормативи и показатели:
- за леки коли, са необходими от 22 до 25 кв.м за 1 МПС;
- за автобуси, са необходими 50 кв.м за 1 автобус;
- за съчленени автобуси – 65 кв.м за 1 автобус;
- за товарни автомобили с дължина до 12 м - по 40 кв.м;
- за товарни автомобили с дължина над 12 м - по 50 кв.м;
- за мотоциклети са необходими 4 кв.м за един мотоциклет;
- за велосипеди – 2 кв.м за един велосипед.
И тук нещо интересно за предприемачите, в приетия нов Закон за устройството и застрояването на Столичната община (ДВ, бр. 106 от 27.12.2006 г.), е посочено, че след като не могат да се намерят подземно или надземно необходимият брой паркоместа , следва да се намалят броя на жилищата и застроената площ на жилищните и други сгради. |